Co udává index CRI nebo Ra?

Parametr CRI - Color Rendering Index (označován také jako Ra) se používá především společně s osvětlením. Označuje věrnost podání barev. Určuje jaký barevný vjem dosahuje osvětlení nebo osvětlený objekt za umělého osvětlení oproti osvětlení objektu přirozenou cestou ve světle slunce. Hodnota CRI indexu se může pohybovat na stupnici od 0 až k CRI100. Čím vyšší je hodnota indexu CRI tím je věrnost barevného vjemu vyšší. Naopak nízké hodnoty mohou barevné podání zcela zkreslovat.

Index CRI

Jaké jsou běžné hodnoty CRI u LED osvětlení? 

Běžná LED žárovka má CRI přibližně 85, zářivky 80 a sodíkové výbojky téměř 0. Speciální kategorií zdrojů osvětlení jsou ledkové pásky, kde vývoj jednotlivých čipů jde rychlým tepem kupředu. LED pásky jsou dodávány na trh v různé kvalitě a právě parametr CRI může být vodící hodnotou pro výběr kvalitní diodové pásky. Zpravidla všechny CRI LED pásky jsou osazeny značkovými diodami na kvalitním PCB - Printed Copper Board podkladu. Moderní ledkové pásky nabízí běžně CRI>95, je možné však zakoupit také LED pásky s CRI>98 nebo takzvané full spectrum LED pásky, které se vyznačují zastoupením všech složek celého spectra barev v jednotné barevné teplotě.

Kde se CRI LED osvětlení nejvíce používá? 

Investovat finanční prostředky do LED svítidel s vysokým indexem podání barev Ra má smysl především u prostor kde tráví populace většinu pracovního dne při umělém osvětlení. Jedná se především o osvětlení domácnosti, kancelářských prostor či osvětlení ve školách. Někteří výrobci kancelářských svítidel včetně výrobců svítidel z hliníkových profilů pro LED pásky zvýšili standard indexu Ra z 80 na 90.  Vyšší hodnoty CRI přesahující CRI>93 jsou vhodné zejména všude tam kde je potřeba přesného podání barev. Jedná se například prostory ve výrobě, zdravotnictví, potravinách nebo v oblastech náročných na přesnou reprodukci barev jako muzea, galerie, fotoateliéry, kadeřnictví a další.

Jaké jsou účinky hodnoty indexu CRI - Ra na člověka? 

Kvalitní osvětlení s vysokým indexem CRI může pozitivním způsobem působit na psychiku člověka. Také může zvýšit pracovní výkonost a soustředěnost. Opakem může být osvětlení dosahující nízkého indexu barevného podání a věrnosti barev. Takové osvětlení může způsobit větší únavu včetně únavy očí, bolest hlavy, horší prostorovou orientaci, zkreslené vnímání barev a nižší koncentraci.

Jaké jsou doporučení a hygienické normy?

Požadavky na CRI stanovují také hygienické normy, které předepisují pro typové prostory určité minimální hodnoty. Všeobecně platí, že prostory s trvalým pobytem osob by měly mít osvětlení s CRI přes 80. Hodnota CRI je vždy udávána u každého typu osvětlení, ať už LED žárovky, ledkové pásky nebo LED panelu. Konkrétní a aktuálně platné hygienické normy je třeba ověřit vždy s konkrétním projektem ověřit. Pokud si nebudete jistí s hodnotou CRI při výběru vhodného osvětlení, velmi rádi vám poradíme.

Jak dosáhnout nejlepšího podání barev LED osvětlení?

Index CRI je u LED svítidel pouze jedním z parametrů. Svítidla nebo LED pásky nabízí volbu chromatičnosti a intenzity osvětlení. Zejména chromatičnost má na výsledné věrné podání barev velký vliv. Pro co nejvěrnější podání barev zdroj osvětlení s barevnou teplotou okolo 4500 Kelvinů. Takové svítidlo nebo LED pásek bude svítit neutrálním bílým světem. Neutrální světlo minimalizuje zabarvení osvětlených objektů. Jen pro upřesnění denní sluneční světlo se pohybuje v rozmezí 5000-5500K.

 

#zavolejte#