Co je index CRI?

Index podání barev CRI - Color Rendering Index (označován také jako Ra) slouží k hodnocení věrnosti barevného vjemu a určuje do jaké míry je spektrum umělého světla podobné spektru slunečnímu. Běžná žárovka má CRI přibližně 95, zářivky 80 a sodíkové výbojky téměř 0. Vysoké CRI je požadováno např. při práci s filmovými záběry nebo při fotografování. Osvětlení, jehož spektrální složení se podobá slunečnímu světlu, vždy pozitivně působí na lidský zrak a celkový zdravotní stav. Velmi vhodné je jeho použití v domácnosti, v zaměstnání či ve školách, tedy všude tam, kde trávíme více času.

Požadavky na CRI stanovují i hygienické normy, které předepisují pro typové prostory určité minimální hodnoty. Všeobecně platí, že prostory s trvalým pobytem osob by měly mít osvětlení s CRI přes 80. Hodnota CRI je vždy udávána u každého typu osvětlení, ať už LED žárovky nebo LED panelu. Pokud si nebudete jistí s hodnotou CRI při výběru vhodného osvětlení, velmi rádi vám poradíme.

CRI

 

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.. Více informací zde.