Teplota světla u LED svítidel (CCT teplota chromatičnosti)

V našem článku se dozvíte co je to chromatičnost a k jakému účelu se konkrétní teplota barvy světla hodí. Než se pustíme do vysvětlování upozorňujeme, že uvedené informace jsou naším doporučením. Vnímání intenzity a barvy světla je subjektivní a může se u každého z nás lišit. Chromatičnost světla je jeden z nejdůležitějších aspektů při výběru osvětlení a není přitom důležité zda se jedná o LED žárovky, ledkové pásky nebo svítidla. Zvolená barva osvětlení může ovlivnit vaši náladu, pracovní nasazení, nebo naopak klidový a relaxační režim. Pomocí vhodné barvy osvětlení můžeme v průběhu dne podpořit funkci biorytmů našeho těla.

Co je to chromatičnost? 

Pohledem fyziky je to vyjádření podoby bílého světla pomocí barevného spektra. Barevná teplota chromatičnosti je vyjádřena fyzikální jednotkou Kelvin. Teplota barvy světla se pohybuje v rozmezí 800 - 12 000K. Čím je hodnota chromatičnosti nižší tím je odstín světla teplejší ( více do žluta, blíže k červené barvě) a naopak čím je počet kelvinů osvětlení vyšší tím je světlo chladné ( blíže k modré barvě).

Proč mají LED svítidla a ledkové pásky různé barvy světla?

Teplota světla je jeden ze základních aspektů při výběru osvětlení. Jiná barva světla se hodí pro osvětlení klidových, pracovních nebo průmyslových ploch. LED svítidla jsou vyráběna s přihlédnutím k těmto potřebám. Proto se například svítidla stejného designu vyrábí ve třech různých barevných teplotách: 

 • Teplá bílá       (2200 Kelvinů - 3000 Kelvinů)
 • Denní bílá      (4200 Kelvinů - 5500 Kelvinů)
 • Studená bílá  (5500 Kelvinů - 7000 Kelvinů)

Je na vás nebo na odborníkovi, aby pro prostory vaší domácnosti, kanceláře, nebo komerčního provozu byla vybrána vhodná svítidla. Je také běžnou praxí, že například pro osvětlení obývacího pokoje jsou vybrána svítidla s teplejším tónem osvětlení a do koupelny nebo kuchyně svítidla chladnějších tónů. Z tohoto pohledu je výhodou pokud jsou svítidla nabízena ve více variantách barvy světla.

chromatičnost

Teplá bílá

Teplota barevného spektra: 2200 Kelvinů - 3200 Kelvinů

 • Vyzařované světlo je barevně nejvíce podobné klasické wolframové žárovce nebo halogenové žárovce.
 • Barva světla je nažloutlá a tím působí velmi příjemně a útulně. Vyzařované světlo je zpravidla velmi měkké.
 • Přesto i v rámci kategorie teplá bílá jsou velké rozdíly. V případě použití LED žárovek s technologii FILAMENT je vyzařovaná barva světla více žlutá až téměř oranžovo-hnědá. Naopak u klasických LED žárovek je světlo nažloutlé.
 • Použití pro tyto LED žárovky, LED panely a LED pásky je velmi široké, v podstatě všude tam, kde chcete navodit příjemnou a uvolněnou atmosféru.
 • Obývací pokoje, ložnice, knihovny a studovny, dětské pokoje.

Denní bílá

Teplota barevného spektra: 4500 Kelvinů - 5500 Kelvinů. Důležitá poznámka k denní bílé barvě světla. Barva venkovního denního světla se pohybuje v rozmezí 5000-5500K.

 • Vyzařované světlo je barevně neutrální.
 • Barva světla je bílá a tím nijak barevně neovlivňuje prostředí, ve kterém je použita.
 • Na rozdíl od teplé bílé, jsou zde poměrně velmi malé rozdíly ve vyzařovaném světle, i přesto, že by jste se pohybovali na jedné nebo druhé straně uvedeného spektra 4500 Kelvinů - 5500 Kelvinů.
 • Použití pro LED žárovky, LED panely a LED pásky je opět široké, zejména tam, kde chceme zachovat přirozený denní vzhled osvětlených prostor.
 • Kuchyně a koupelny, chodby, pracovny a kanceláře. Obecně tam, kde není dostatek přirozeného denního světla. 

 Studená bílá

Teplota barevného spektra: 5500 Kelvinů - 7000 Kelvinů

 • Vyzařované světlo je ostře bílé.
 • Barva světla je sytě bílá a tím výrazně zesvětluje prostředí, ve kterém je použita.
 • Použití pro LED žárovky, LED panely a LED pásky je tam, kde chceme dosáhnou výrazného nasvícení nebo osvětlení prostředí bílou barvou.
 • Pracovní stoly, sklady, kanceláře, chodby a open-space

barevná teplota

Co je to CCT a čím se vyznačují CCT světelné zdroje?

CCT svítidla a ledkové pásky reagují na potřeby zákazníků a nabízí úpravu barev chromatičnosti pomocí dálkového ovladače, nebo aplikací pro mobilní telefony. V podstatě se jedná o barevné světlo ve stupnicí bílé kde je možné měnit barvu světla od teplé bílé po studenou bílou. CCT svítidla je zpravidla možné také stmívat. 

Prostory pro relax, odpočinek a klid

Většině lidem jsou sympatičtější spíše teplejší barvy LED světel, tedy trochu nostalgie ke klasickým žárovkám. Nicméně je důležité říct, že teplejší tóny barvy světla navazují pocit pohody, klidu a útulnosti prostředí.

Z toho vyplývá naše doporučení, použít pro místnosti, kde chcete odpočívat barvu teplejší, tedy teplá bílá 2200 - 3000 Kelvinů. Jak jsme již uvedli na obrázku, barva má při této teplotě podobu východu nebo západu slunce. Zvláště pak u LED světel kolem 2500 Kelvinů a méně.

Prostory pro přípravu potravin nebo denní hygienu

Do prostor, které jsou určeny pro přípravu potravin nebo tam, kde provádíte vaší denní hygienu doporučujeme LED osvětlení, které reálně napodobuje běžné denní světlo. LED osvětlení denní bílá v barvě světla v rozmezí 4500 - 5500 Kelvinů je k tomuto účelu ideální.

Zvláště v moderně pojatých kuchyních a koupelnách dodá LED osvětlení v této chromatičnosti skvělý čistý vzhled a jasnost. Zejména v kuchyních vám umožní bez problémů přípravu vašich pokrmů, protože svoji barvou nezkresluje barvy okolních předmětů a potravin.

Prostory pro práci

Do prostor, které používáte primárně pro práci, ať už je to v kanceláři nebo doma, doporučujeme barvu světla studená bílá 5500 - 7000 Kelvinů. Tato vysoká teplota barvy simuluje denní světlo za jasného a slunného dne a výrazně osvětluje prostory do bílé barvy.

Tyto vyšší odstíny bílé vám pomohou překonat únavu a zvýšit produktivitu práce. Aktivuje vás k vyšším výkonům. Stejně tak vám toto LED světlo dokonale prozáří vaši dílnu nebo pracovnu.

Na co si dát při výběru LED osvětlení pozor

 • Pokud je to možné nejprve si vyzkoušejte, jaké světlo vám v daném prostoru vyhovuje.
 • Barevná teplota LED osvětlení výrazně ovlivní celkový vzhled prostoru.
 • Světlo z LED osvětlení svítí v obchodě trochu jinak, než bude u vás doma. (v obchodě je zpravidla vystaveno více světel)
 • Většina LED žárovek (s výjimkou technologie FILAMENT) má nižší úhel vyzařování světla.
 • LED žárovky a LED panely jsou výrobci označovány různými jmény, proto se raději vždy řiďte teplotou světla v Kelvinech nebo radou prodejce.

 

V případě jakýchkoliv dotazů k uvedené problematice nás neváhejte kontaktovat, velmi rádi vám poradíme.

 

#zavolejte#

 

#cctImg#