Jak vybrat LED pásek?

Kladete si otázku jak vybrat LED pásek, který je vhodný do vašeho projektu osvětlení? Rádi vám poskytneme informace, které vám pomohou pro orientaci v našem sortimentu ledkových pásků. Náš obchod nabízí kvalitní LED pásky, které před zařazením do sortimentu testujeme, abychom vám poskytli co nejlepší produkt a prodejní servis.

Proč jsou LED pásky tak oblíbené?

Nabízí vysokou míru individualizace osvětlení. LED pásky jsou ohebné, dají se krátit po malých částech (modulech). Originální balení jsou v návinu 5m, 10m nebo 50m. Běžně se však ledkové pásky prodávají po 1bm. Nabízí možnost stmívání, změnu barev nebo barevné chromatičnosti. Díky svým malým rozměrům je možné světelné pásky instalovat i do míst kde by to dříve nebylo možné. LED pásky jsou vhodné jak pro hlavní tak dekorační osvětlení. V dnešní době mohou klasická LED světla pásky plně nahradit.

LED pásek

Kde budou LED pásky umístěny?

LED pásky jsou oblíbené jak pro osvětlení interiéru tak pro venkovní osvětlení. V tomto ohledu se od sebe LED pásky liší třídou krytí. Běžně se používají LED pásky základní třídy krytí IP20. Pro vlhké, prašné prostory doporučujeme svítivé pásky třídy IP65. Pro venkovní prostory jsou vhodné světelné pásky třídy krytí IP67 nebo IP68

Jaké je základní rozdělení LED pásků?

Ledkové pásky se dělí na bílé LED pásky v odstínech které jsou vyjádřeny teplotou světla a chromatičností v Kelvinech.

 • Extra teplá bílá (2200K-2700K) 
 • Teplá bílá (2700K-3000K)
 • Denní Bílá (4000K-4500K)
 • Studená bílá (6000K-6500K)
 • Extra studená bílá (6500K-10000K)

Dále na jednobarevné pásky:

 • Červená (vlnová délka 630nm)
 • Zelená (vlnová délka 530nm)
 • Modrá (vlnová délka 470nm)
 • Žlutá (vlnová délka 595nm)
 • Oranžová (vlnová délka 609nm)

CCT LED pásky:

 • CCT (2200K-6500K - v závislosti na konkrétním modelu LED pásku)

RGB LED pásky

 • RGB (Red - červená, Green - zelená, Blue - modrá)
 • RGBW (Red - červená, Green - zelená, Blue - modrá + jeden odstín bílého pásku)
 • RGBWW nebo RGB+CCT (Red - červená, Green - zelená, Blue - modrá + celé spektrum bílého LED pásku)

Napěťové LED pásky jsou dostupné ve variantách pro napětí 12V nebo 24V, jakou variantu zvolit?

V tomto případě hraje roli především rozsah osvětlení LED pásky a velikost projektu. Pro menší instalace ledkových pásků a vzdáleností mezi páskou a LED zdrojem je vhodný jak 12V tak 24V LED pásek. U rozsáhlejších projektů doporučujeme použití 24V LED pásky. Proudové zatížení celého svítidla se sníží o polovinu. To má pozitivní vliv na úbytek napětí na napájecím vodiči a LED pásce. Sníží se také zahřívání a provozní teplota LED pásky.

Jaké jsou další důležité parametry?

LED světelný pásek je moderním zdrojem osvětlení. Jeho vývoj jde neustále kupředu.

 • CRI (Color Rendering Index)- Kvalitní LED pásky nabízí také vysoké CRI. Jedná se o index barevného podání. U tohoto parametru platí, že čím větší je hodnota indexu tím lepší barevné podání diodový pásek nabízí.
 • Počet LED diod na pásce na 1běžný metr - Jeden z hlavních parametrů pro docílení souvislé linie světla. Čím blíže u sebe jsou diody na pásku, tím je linie světla ucelenější. Běžně se pro celistvou světelnou linii doporučuje 120diod na 1 běžný metr LED pásku. My se však přikláníme spíše k parametru 180diod / 1bm.
 • PCB (Printed Copper Board) - Kvalita tištěného spoje rozhoduje o životnosti LED pásku. U kvalitního LED pásku je tištěný spoj v několika vrstvách. To se pozitivně projevuje na snížení teploty LED pásku.

velikosti diod

Jaké funkce LED pásky nabízí pomocí LED ovladačů?

LED ovladače nabízí komfort ovládání ledkové pásky. Pomocí ovladače je možné stmívání LED pásky, změna nebo úprava barvy, tvorba zón a skupin osvětlení. Díky ovladačům je možné připojení ledkových pásků na řídící sběrnice DALI, 0-1/10V, nebo na systémy typu Zigbee, Z-WAVE, nebo DMX.

Jak chladit LED pásek a zlepšit design osvětlení?

Výkonné LED pásky zhruba od 10W příkonu na 1 běžný metr je třeba chladit. Chlazení prodlužuje životnost a pomáhá zachovat světelné parametry LED pásku. Pro chlazení se používají speciální lišty na LED pásky. Jedná se o hliníkové profily, které jsou pro diodové pásky speciálně vyvinuty. Umožňují montáž LED difuzoru, pro výborné světelné vlastnosti. Jejich použití jednoznačně doporučujeme.

Pájení a instalace LED pásku, na co si dát pozor?

Ledkové pásky jsou samolepící. Ze spodní strany jsou nalepovací LED pásky opatřeny lepenkou s ochrannou fólií. Po jejím strnutí je možné svítící pásek ihned instalovat. U pájení je potřeba zkušeností a potřebného vybavení. Pájení LED pásků vyžaduje hrotovou pájku ideálně s regulací teploty. Pokud je pájení prováděno neodborně dojde k nevratnému poškození modulu LED pásku.

Jaký typ napájení zvolit?

Pro napájení LED pásku doporučujeme moderní spínané LED zdroje. Jsou pro napájení LED pásků speciálně vyvinuty. jsou vysoce efektivní a nabízí řadu moderních funkcí.