Napájení LED - 12V nebo 24V?

Přemýšlíte o nové instalaci LED osvětlení a nevíte, zda se rozhodnout pro 12V nebo 24V rozvod. Připravili jsme pro vás seznam základních faktorů, které by jste měli vzít v úvahu při vašem rozhodování. 
 
  • Délka použitých vodičů
  • Proudové omezení LED ovladačů
  • Zahřívání LED zdroje
  • Bezpečnost 

 

Délka použitých vodičů

Délka vodičů od LED zdroje k LED svítidlu může být někdy v řádech několika metrů. Obecně bychom doporučili následující:

  • Délka vodiče mezi LED zdrojem a LED páskem (LED osvětlením) je kratší než 10m - použijte 12V komponenty
  • Délka vodiče mezi LED zdrojem a LED páskem (LED osvětlením) je delší než 10m - použijte 24V komponenty

Důvodem je to, že při 12V dochází k velkému úbytku napětí na vodiči, tomu se dá částečně přecházet vhodnou tloušťkou vodiče, ale problém to neřeší, pouze snižuje jeho dopad. 

Proudové omezení LED ovladačů

Při ovládání LED pásku platí, že všechny ovladače i zesilovače jsou konstruované pro 12V i 24V. Mají však omezený procházející proud, například na 5A. To znamená, že

  • při 12V dostaneme výkon řídícího signálu LED ovladače nebo signálu LED zesilovače pouze 60W
  • při 24V dostaneme výkon řídícího signálu LED ovladače nebo signálu LED zesilovače 120W.

Pokud potřebujete mít za LED ovladačem dostupný vyšší výkon, použijte 24V instalaci. 

Zahřívání LED zdroje

LED zdroj pro 24V se méně zahřívá než LED zdroj pro 12V. To může být výhodou při instalacích v podhledech či stropech, kde je často vyšší teplota. 

Bezpečnost

12V i 24V jsou správnou volbou jedná-li se o bezpečné napětí, na rozdíl od použití LED pásku na 230V. LED pásek na 230V nedoporučujeme, jednak z důvodu bezpečnosti, tak z pohledu životnosti LED pásku (dochází k velkému zahřívání LED čipů). Stejně tak dělitelnost LED pásku na 230V je velmi omezená (zpravidla 0,5m až jeden 1m). 

Naše doporučení

Při rozhodování, zda použít 12V nebo 24V pro LED instalaci, se můžete řídit jednoduchým pravidlem. Pokud se jedná o malou a jednoduchou instalaci (krátké vzdálenosti mezi LED zdrojem a LED páskem, instalace bez zesilovačů a více LED ovladačů) použijte 12V komponenty.

Pokud je LED instalace rozsáhlejší a složitější (delší vzdálenost mezi LED zdrojem a LED páskem, potřeba zesilovačů, zapojení řady různých ovladačů do obvodu) použijte 24V komponenty

V případě dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat. Velmi rádi vám poradíme.