Jak zapojit LED pásek?

Pro kutily a ty, kdo začínají s LED pásky, se zde pokusíme v základních bodech popsat, jak postupovat při zapojení LED pásku. Dále se zaměříme na základní dovednosti spojené s LED pásky jako zkracovaní LED pásků na požadovanou délku a spojování LED pásků za účelem prodloužení délky.

bily-led-pasekcct-led-pasekcob-led-pasekrgbw-led-pasekrgbww-led-pasekcob-rgb-pasek

Manipulace s LED páskem

Pokud manipulujete s LED páskem, vždy musíte být opatrní a dbát na ochranu před elektrostatickým výbojem. Čipy LED diod jsou náchylné na poškození statickou elektřinou. Na LED pásku neprovádějte žádné změny vyjma zkracování LED pásku a spojování LED pásku na vyznačených místech. Vyhněte se také nadměrnému ohýbaní nebo překroucení LED pásku, které jej může trvale mechanicky poškodit.

Jak zapojit LED pásek?

Doporučujeme před začátkem práce s LED páskem provést krátkou kontrolu jeho zapojením a rozsvícením. Je velmi nepříjemné pokud LED pásek nalepíte, napájíte a poté při rozsvícení zjistíte, že některá část LED pásku nefunguje. Čeká vás oprava LED pásku, které jste se mohli hned na úvod instalace vyhnout.

Pokud při připojení LED pásku otočíte polaritu DC napájení, LED pásek nebude svítit, v horším případě ho poškodíte trvale (snížená životnost nebo svítivost).

Jak zkrátit LED pásek?

LED pásek je možné zkracovat na požadovanou délku, ale není možné aby jste LED pásek zkrátili kdekoliv. LED pásek je možné zkracovat po jednotlivých částech zvaných moduly nebo segmenty. Délka modulu nebo segmentu může být u každého LED pásku jiná, zpravidla jsou 2,5 - 10 cm dlouhé. Jednotlivé moduly jsou od sebe viditelně odděleny čárou (někdy i symbolem nůžek) a označením pólů +/-.

modul_led_rez

Spojování LED pásků a prodloužení délky

Mezi významné výhody LED pásků patří také možnost prodloužení jejich délky. Pro spojování můžete využít konektory pro LED pásky nebo provést spojení pásků a prodloužení jejich délky pájením. Pájení LED pásků považujeme za spolehlivý způsob, konektory naopak přináší zjednodušení montáže a velkou míru flexibility. Mohou být však méně spolehlivé.

Při pájení je potřeba kontakty obou LED pásků očistit. Neprovádějte mechanické čistění spojů pomocí pilníku nebo jiných nevhodných nástrojů. Na očištění kontaktů použijte chemický roztok, který je k tomuto účelu určený. Na očištěný povrch je možné nanést malou vrstvu cínové pájky, následně přisunout oba spojované díly stejného typu LED pásku k sobě a provést pájení. Pro LED pásky existují také plastové spojky. Máme s nimi však rozporuplné zkušenosti a jejich použití příliš nedoporučujeme. Bývají jednou z prvních příčin případných problémů.

Po napojení pásků proveďte krátký test funkčnosti. 

Nalepení a chlazení LED pásku

Diodové pásky jsou pro snadnou instalaci k povrchu vybaveny oboustrannou lepící páskou. Před nalepením LED pásku k vybranému povrchu se ujistěte, že povrch je čistý, suchý a zbavený jakéhokoli prachu, mastnoty nebo nečistot, které by mohly ovlivnit přilnavost. Měně výkonné LED pásky do přibližně 8W příkonu není potřeba chladit. Nad 8W příkonu chlazení jednoznačně doporučujeme.

Pro výkonné LED pásky je udržení ideální provozní teploty nezbytné pro zajištění konstantních parametrů svítivosti a dlouhé životnosti. Nejlépe chlazení zajistí LED profily a lišty, které jsou pro tento účel přímo navrženy.

Jak zapojit jednobarevné LED pásky?

Jednobarevné mohou být jak bílé LED pásky tak barevné LED pásky. Jejich schéma zapojení přidáváme níže.

Jednoduché zapojení
Zapojení LED pásku
Zapojení se stmívačem
Zapojení LED pásku s ovladačem
Zapojení se stmívačem a zesilovačem
Zapojení LED pásku s ovladačem a zesilovačem

Jak zapojit CCT LED pásek?

CCT LED pásky vyžadují pro zapojení a ovládání chromatičnosti nebo intenzity osvětlení CCT LED ovladače. Práce s nimi vyžaduje větší míru zručnosti a dovedností. Oproti obyčejným páskům má tento typ tři pájecí plošky pro připojení vodičů.

Níže jsme připravili nejčastější schéma zapojení CCT LED pásku s ovladačem a napájecím zdrojem.

Zapojení s ovladačem

Zapojení CCT LED pásku s ovladačem

Zapojení s ovladačem a zesilovačem

Zapojení CCT LED pásku s ovladačem a zesilovačem

Jak zapojit RGB LED pásek?

RGB LED pásky vyžadují pro zapojení a mixování barev nebo intenzity osvětlení RGB LED ovladače. Práce s nimi vyžaduje větší míru zručnosti a dovedností. Oproti obyčejným páskům má tento typ čtyři pájecí plošky pro připojení vodičů.

Níže jsme připravili nejčastější schéma zapojení RGB LED pásku s ovladačem a napájecím zdrojem.

Zapojení s ovladačem

Zapojení RGB LED pásku s ovladačem

Zapojení s ovladačem a zesilovačem

Zapojení RGB LED pásku s ovladačem a zesilovačem

Jak zapojit RGBW LED pásek?

RGBW LED pásky vyžadují pro zapojení a mixování barev nebo intenzity osvětlení RGBW LED ovladače. Práce s nimi vyžaduje větší míru zručnosti a dovedností. Oproti obyčejným páskům má tento typ pět pájecích plošek pro připojení vodičů. Bez předchozích zkušeností doporučujeme pájení a zapojení RGBWW LED pásků svěřit odborníkům a montážním firmám.

Níže jsme připravili nejčastější schéma zapojení RGBW LED pásku s ovladačem a napájecím zdrojem.

Zapojení s ovladačem

Zapojení RGBW LED pásku s ovladačem

Zapojení s ovladačem a zesilovačem

Zapojení RGBW LED pásku s ovladačem a zesilovačem

Jak zapojit RGBWW LED pásek?

RGBWW LED pásky vyžadují pro zapojení a mixování barev nebo intenzity osvětlení RGBWW LED ovladače. Práce s nimi vyžaduje větší míru zručnosti a dovedností. Oproti obyčejným páskům má tento typ šest pájecích plošek pro připojení vodičů. Bez předchozích zkušeností doporučujeme pájení a zapojení RGBWW LED pásků svěřit odborníkům a montážním firmám.

Níže jsme připravili nejčastější schéma zapojení RGBWW LED pásku s ovladačem a napájecím zdrojem.

Zapojení s ovladačem

Zapojení RGBWW LED pásku s ovladačem

Zapojení s ovladačem a zesilovačem

Zapojení RGBWW LED pásku s ovladačem a zesilovačem

 

Pokud máte jakékoliv otázky ohledně správného zapojení nebo instalace LED pásků, neváhejte nás kontaktovat. Jsme tu pro vás, abychom vám rádi pomohli a poskytli potřebné rady.

 

 #zavolejte#