Jak zapojit objímku žárovky?

Náš odborný článek řeší problematiku jak zapojit objímku žárovky, aby zapojení bylo správné, funkční a odpovídající normám. Zapojeni objimky není nijak složité, vyžaduje pečlivost při zapojení jednotlivých vodičů a základní nářadí, které má většina domácností po ruce. Podobně jako u všech připojení elektrických zařízení a zapojení objímky žárovky by měla tento úkon provádět kvalifikovaná osoba v podobě elektrikáře s vyhláškou NV 194//2022. V případě, že to ze závažného důvodu není možné, pomůže vám náš článek obecnými radami a doporučeními.

Před samotným zodpovězením dotazu jak zapojit objímku na žárovku je dobré se obecně seznámit s teorií. Proto přidáváme popis jednotlivých vodičů s vysvětlením:

  • Hnědý / černý kabel - fázový vodič (L)
  • Modrý kabel - nulový vodič (N)
  • Žlutozelený kabel - ochranný zemnící vodič (PE)

1. Bezpečnost a příprava

Ujistěte se, že před započetím prací není elektrický kabel, na který budete přidělávat objímku pod napětím.

2. Zapojení objímky žárovky

Vždy připojte Hnědý / černý kabel - fázový vodič (L) ke středové části objímky a Modrý kabel - nulový vodič (N) k samotné objímce. I když by žárovka mohla fungovat i při obráceném zapojení, je nezbytné dodržet toto pravidlo pro správné elektrické připojení.

Ochranný žlutozelený kabel - ochranný zemnící vodič (PE) se většinou připojuje k samotnému lustru nebo lampě. Při zapojování dbejte aby nebyla izolace vodičů přichycena pod šroubky a taktéž je zapotřebí nechat přiměřenou rezervu vodičů pro případné opravy.

zapojení-objímky

Zapojení plastových objímek na vodiče 2x 0,75mm

Zapojení plastových objímek na vodiče 3x 0,75mm

3. Zapojení žárovky do objímky

Zapojení objímky na žárovku máme úspěšně za sebou a nyní bývá pouze osadit objímkou vhodnou žárovkou.  Dle typu objímky se může jednat o E27 žárovky nebo E14 žárovky.

#zavolejte#